Clasa pregatitoare

CP 2

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 7 PETROŞANI

CP 2

Situată în zona Aeroport, unitatea noastră are un bun renume la nivel local, judeţean, naţional și internaţional, ca urmare a derulării unor proiecte educaționale, în parteneriat cu instituții similare de învățământ țară și din Europa.

Toate cadrele didactice din instituţie sunt calificate, majoritatea având o bogată experiență profesională certificată prin obținerea gradelor didactice I și a numeroaselor gradații de merit.

Programul şcolii se desfăşoară doar de dimineaţa, īntre orele 800—1500.

Circumscripții școlare-înscriere clasa pregătitoare 2023/2024

· Criterii specifice de departajare care se aplică în cazul în care există mai multe solicitări de înscriere a copiilor din afara circumscripţiei şcolare decât locuri libere

- existenţa unui frate/ a unei surori a copilului, înmatriculat / înmatriculată în unitatea noastră;

- domiciliul rudelor în circumscripţia şcolii( până la gradul IV);

- părinţii au fost absolvenţi ai şcolii noastre;

- existența unui document care atestă că părinții sau bunicii au lucrat / lucrează în învățământ;

- existența unui document care dovedește că este orfan de un părinte sau provine dintr-o familie monoparentală;

- existența unui document care dovedește că este orfan de ambii părinți. Situația copilului care provine de la o casă de copii/un centru de plasament/plasament familial se asimilează situației copilului orfan de ambii părinți;

- părinții copiilor sunt investitori / oameni de afaceri care au posibilitatea financiară de a susține unele activități ale instituției noastre.

- existența unui certificat de încadrare în grad de handicap a copilului

Pentru că aveţi vise pentru copilul dumneavoastră, lăsaţi-l să vină să spună

PREZENT

la Şcoala Gimnazială Nr.7 din Petroşani!

Adresa:

Petroşani, str. Venus, nr.9,

Cod poştal 332140, jud. Hunedoara

Telefon/Fax:

Limba de predare

romānă

Adresa Web:

www.scoala7petrosani.ro

scoala7petrosani@yahoo.com

CIRCUMSCRIPȚIA ȘCOLARĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE NR.7 PETROȘANI

- Str. Venus, bl. 1, 3, 5, 7, 4, 6, 8, 10, 11, 13, 5A, case particulare

- Str.Aviatorilor bl. 7, 9, 11, 13, 14, 15A, 15B, 15C, 16, 17, 19, 22, 22A, 23, 24, 26, 26A, 28, 28A, 30, 32, 34, 36, 38, 38A, 38B, 40, 40A, 42, 42A, 44,46, 48, 50, 52, 54, 54A, 56, 56A, 60, 60A, 62, 62A, 62B, 64, 64A, 64B, 66, 66A, 68, 70, 70A, 70B

- str.Gociu Nicuşor bl. 19B, 19C, 19D, 19E, 21A, 23A, 23B, 25A, 27A

- str.Sălătruc,

- str.Păunilor,

- str.Saşa,

- str.Şoimilor,

- str.Livezeni,

- str.Cucului,

- str.Fabricilor,

- str.Cāmpului,

- str.Paraieni,

- str.Surduc

Clasa pregatitoare 3

·  Informaţii pentru părinţi

Cele 38 de cadre didactice calificate, învăţători, institutori, profesori, permanent preocupate de cultivarea sentimentului de satisfacţie în rândul elevilor, împletesc cu măiestrie entuziasmul şi optimismul, înţelepciunea şi realismul. Continuarea studiilor de formare iniţială, specializarea în cadrul masteratelor, participarea la stagii de formare europene, prezentarea unor lucrări cu prilejul simpozioanelor judeţene şi naţionale, editarea de auxiliare didactice, ghiduri, precum şi iniţierea de programe şi parteneriate educaţionale reprezintă preocupări şi responsabilităţi asumate prin care colectivul de cadre didactice de la Şcoala Gimnazială Nr.7 se autodefineşte ca fiind un colectiv profund implicat în reforma învăţământului românesc.

Ce înseamnă „spiritul Şcolii 7”?

Dorinţa noastră de a fi împreună, de a ne bucura de vârsta noastră, de a trăi frumos, civilizat anii copilăriei, de a ne ajuta la greu, de a înlătura orice urmă de individualism şi egoism. Înseamnă „NOI”, nu „EU” şi aceasta tocmai pentru că „nu timpul te învaţă să gândeşti, ci firea şi educaţia timpurie”.

· Pentru anul școlar 2023-2024 - o clasă pregătitoare (22 de locuri)

În cazul în care sunt înscriși mai mulți copii, se va suplimenta numărul de locuri.

Procesul didactic de la clasele pregătitoare şi clasele I se va desfăşura în cadrul Şcolii Gimnaziale Nr.7 din Petroşani. Sălile de clasă vor fi dotate cu mobilier adaptat vârstei elevilor, mobilier ergonomic, care să răspundă specificităţilor organizării procesului instructiv-educativ de la copiii cu vârstă şcolară mică.

·  Informaţii pentru părinţi oferite de către Inspectoratul Şcolar Judeţean

·  Informaţii pentru părinţi de pe pagina oficială a Ministerului Educaţiei Naţionale

Ultima actualizare (Luni, 3 aprilie 2023, 14:57)